Trasa obejmuje cały szlak bociani z uwzględnieniem atrakcyjnych bocianich gniazd.
Początek drogi w Kowalach Pańskich. Można tu dodatkowo obejrzeć kościół parafialny (łącznik z szlakiem sakralnym). Jedziemy w kierunku Leśnictwa 10. Pierwsze gniazdo ładnie położone na starej gruszy, dość nisko. Dobra widoczność. Potem przejazd do miejscowości Dziewiątka 20. Duże gniazdo położone na słupie elektrycznym przy drodze. Bociany każdego roku nadbudowują swoje gniazda, stad osiągają one czasami imponujące rozmiary( śr. 500 kg). Dalej kierujemy się w stronę Kowali Pańskich. Na rondzie skręcamy w prawo w kierunku Kawęczyna. W Ciemieniu skręcamy w kierunku miejscowości Dzierzbotki do gospodarstwa, gdzie znajduje się bocianie gniazdo położone na platformie i bociani rezydent Benio. Można tu mieć na żywo kontakt z bocianem na wyciągnięcie ręki. Zobaczyć karmienie ptaka i wysłuchać bocianich opowieści oraz obejrzeć inną ptasią menażerię (pawie, bażanty, itp.).
Wracając na rozdrożu dróg w Dzierzbotkach wjeżdżamy w prawe rozwidlenie i kierujemy się w kierunku Kawęczyna. Droga ładnie położona wśród pól i łąk. Przejeżdżamy obok zespołu dworsko- parkowego w Kawęczynie, niestety niedostępnego. Obok przydrożnej kapliczki i remizy OSP skręcamy w lewo w kierunku miejscowości Marcjanów. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i dojeżdżamy do drogi Kalisz – Poddębice (droga dość ruchliwa), skręcamy w prawo. Po niedługim czasie ukaże nam się gniazdo położone na słupie elektrycznym. A naprzeciw znajduje się stadnina koni rasy wielkopolskiej.
Stąd zawracamy i jedziemy w kierunku Tokar. Po drodze zbaczając w prawo można znaleźć się na obrzeżach zespołu przyrodniczo – krajobrazowego ,,Lipickie Mokradła” Obszar ten stanowiący mozaikę mokradeł, lasów, łąk to urokliwy i unikatowy zakątek przyrodniczy. Niezwykle zróżnicowane siedliska i różnorodna szata roślinna stwarzają warunki korzystne dla rozrodu, żerowania i schronienia licznych gatunków zwierząt.
Natomiast przejeżdżając przez Żdżary mijamy zespół dworski (w rękach prywatnych, niedostępny). Będąc w Tokarach Pierwszych można obejrzeć parafialny kościół (łącznik z szlakiem sakralnym). Dojeżdżamy do Głuchowa. Przejeżdżamy prosto skrzyżowanie i mamy miejscowy kościół (łącznik z szlakiem sakralnym), a dalej przy drodze po sąsiedzku położone są dwa gniazda. Jedno usytuowane dość tradycyjnie, na betonowym słupie oświetleniowym, a drugie położone nietypowo, a wręcz oryginalnie na starym zbiorniku wyrównawczym CO. Wracamy do skrzyżowania w Głuchowie i skręcamy w prawo. Jedziemy w kierunku Milejowa. Tu czeka na nas następne gniazdo położone na platformie. Wcześniej było umiejscowione na starej wierzbie. Wychodząc poza gospodarstwo można nacieszyć się tu widokiem rozległych łąk położonych nad Teleszyną. Są one szczególnie efektowne w okresie kwitnienia i stawią bocianie żerowiska. Tak niepostrzeżenie wchodzimy w Uniejowski Obszar Krajobrazu Chronionego.
Wracając do głównej drogi wędrujemy dalej w kierunku miejscowości Marianów. Tu czeka na nas ostanie gniazdo położone na platformie. W tym miejscu można jeszcze obejrzeć panoramę łąk położonych nad Teleszyną i w Uniejowskim Obszarze Krajobrazu Chronionego. Niekiedy tymi łąkami przechadza się bocian czarny, który wywołuje najpierw zdziwienie, a potem zachwyt.
Na koniec udajemy się w stronę Kawęczyna, aby w stolicy gminy zakończyć bocianią wędrówkę.
Trasa o długości 35-40 km, rowerowa lub samochodowa, o średnim i dużym stopniu trudności. Można umówić się na obejrzenie obrączkowania bocianów.