wróć

Trasa III pt. ,,Bociana stolica Kawęczyna”

Trasa będzie wiodła w okolicy miejscowości Głuchów. Jest tam położonych 6 gniazd, stąd nazwa ,,Bociana stolica Kawęczyna”. Gniazda są różnorodnie usytuowane: na starej wierzbie, słupach elektrycznych i zbiorniku CO, stąd motywem przewodnim tej trasy jest gniazdo.

Szlak rozpoczynamy w Głuchowie nr 20-21. Tu po sąsiedzku położone są dwa gniazda. Jedno usytuowane dość tradycyjnie, na betonowym słupie oświetleniowym, a drugie położone nietypowo, a wręcz oryginalnie na starym zbiorniku wyrównawczym CO. Ma ono ciekawą historię. Modernizacja kotłowni wymagała wymiany zbiornika CO, aby nie stracić cennego gniazda podjęliśmy się dość trudnej techniczno – logistycznej operacji przeniesienia gniazda wraz z zbiornikiem. Trud się opłacił. Gniazdo w nowym miejscu jest nadal zasiedlane przez bociany.

Dalej jadąc w kierunku skrzyżowania w Głuchowie skręcamy na nim w lewo i w Głuchowie 75 mamy kolejne gniazdo. W tym gospodarstwie bociany mieszkają od 50 lat i założyły już 5 gniazdo. Ptaki mają swoje ulubione miejsca, do których z uporem maniaka powracają. A my wracamy na drogę asfaltową i skręcamy w rozwidleniu dróg w kierunku Borek i docieramy do gniazda położonego na słupie elektrycznym Głuchów 83. Wychodząc poza gospodarstwo można nacieszyć się tu widokiem rozległych łąk położonych nad Teleszyną. Są one szczególnie efektowne w okresie kwitnienia i stanowią bocianie żerowiska. Tak niepostrzeżenie wchodzimy w Uniejowski Obszar Krajobrazu Chronionego. Wyjeżdżamy ponownie do drogi asfaltowej i dojeżdżamy do Głuchowa nr 90. Tu znajduje się gniazdo położone zgodnie z tradycją polską na starej wierzbie.

Wracamy z powrotem do rozwidlenia dróg i kierujemy się w stronę Chocimia. Na końcu wsi znajduje się gniazdo położone na słupie energetycznym. Zostawiając tu samochód można wybrać się wśród łąk i brzegiem lasu (droga piaszczysta utwardzona) na spacer. Droga wiedzie do zespołu parkowo – pałacowego w Chocimiu, przy którym znajdują się dwa pomniki przyrody: dąb szypułkowy i głaz narzutowy. Niestety nie są dostępne do zwiedzania.

Druga trasa spacerowa może wieść łąkami wzdłuż rzeki Teleszyny. Należy wtedy wrócić do miejsca rozpoczęcia trasy i dalej dojechać do mostu na rzece. Zostawiając samochód oddajemy się znów urokowi Uniejowskiego Obszar Krajobrazu Chronionego. Długość trasy spacerowej według sił i zachwytu naturą.

Trasa o długości 10 km (+ pętla spacerowa wg uznania), samochodowa lub rowerowa, polecana dla seniorów.