wróć

Ratusz w Turku (Muzeum Miasta Turku)

plac Wojska Polskiego 1, 62-700 Turek

Przejdź na stronę

Budynek turkowskiego ratusza znajduje się przy północnej pierzei placu Wojska Polskiego (rynku). Ratusz jest budynkiem późnoklasycystycznym, w kształcie prostokąta, piętrowym, murowanym. Został wzniesiony w latach 1872-1876. Posiada czworoboczną wieżę z zegarem kwadransowym firmy Weiss z Głogowa. Nad wejściem do budynku, znajdującym się w osi środkowej fasady, umieszczono balkon.

Ratusz wyróżnia się od reszty zabudowy starówki szczególnie starannym opracowaniem elewacji zdobionych gzymsami. Na ścianie fasady znajduje się tablica poświęcona mieszkańcom miasta i powiatu poległym w walkach za ojczyznę w latach 1914-20. Zabudowa dawnego rynku (obecnie placu Wojska Polskiego), w swym obecnym kształcie, pochodzi z ostatniego trzydziestolecia XIX wieku.

Od 1978 roku w budynku ratusza funkcjonowało Muzeum Rzemiosła Tkackiego, przez wiele lat dział także Urząd Stanu Cywilnego. w 2008 roku władzom Turku udało się zdobyć dofinansowanie na renowację zabytkowej polichromii w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także na gruntowną przebudowę ratusza. Realizacja projektu promującego miasto, w którym pracował Józef Mehoffer, kosztowała blisko 11,5 mln zł. Przebudowa samego ratusza ponad 6,3 mln zł. Ze starego budynku pozostały wyłącznie ściany zewnętrzne, stropy, dach i schody. W przyległym do ratusza obiekcie powstał dwukondygnacyjny, przeszklony krużganek. W podwórzu wygospodarowano miejsce na dziedziniec, gdzie odbywają się koncerty i pokazy filmowe. Dzięki remontowi powierzchnia muzeum zwiększyła się pięciokrotnie, powstały pracownie tkackie, ceramiczne, witrażu, sale do prowadzenia lekcji muzealnych. Nowa jest też ekspozycja mehofferowska, na którą składają się wszystkie aktualnie będące w posiadaniu Muzeum i Gminy Miejskiej Turek kartony z projektami polichromii i witraży do turkowskiego kościoła, a także osobiste pamiątki po artyście. Po zakończeniu prac remontowych i adaptacyjnych, 26 maja 2012 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowego Muzeum Rzemiosła Tkackiego.

Od 21 marca 2013 roku Muzeum Rzemiosła Tkackiego funkcjonuje pod nową nazwą – Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.