wróć

Dworek w Linnem

Pałacyk w miejscowości Linne pochodzi w okresu międzywojennego – został wybudowany w latach 1930-1932 przez łódzkiego fabrykanta, Jerzego Schweikerta jako jego letnia rezydencja. Wcześniej majątki Dobra i Linne po bankructwie rodziny Skórzewskich kupił ojciec Jerzego, Ludwik – człowiek bardzo zamożny, właściciel kilku fabryk w Łodzi i Pabianicach.

Wybudowany na miejscu szkółki leśnej pałacyk miał bardzo nowoczesne wyposażenie – prąd wytwarzany dzięki agregatowi na benzynę, łazienki, bieżącą wodę i kanalizację. Rezydencja Linne posiadała trzy kondygnacje. W piwnicy mieszkała służba, wysoki parter stanowił część reprezentacyjną, a na piętrze znajdowały się sypialnie i pokoje gościnne. Pałac miał kort tenisowy, który zimą zamieniał się w lodowisko, a także basen z fontanną. Ogrodnik utrzymywał piękny sad i ogród z klombami róż, egotycznymi drzewami i krzewami, alejkami porzeczkowymi i agrestowymi. Jerzy był zapalonym myśliwym, prowadził hodowlę bażantów i cietrzewi.

W pierwszych latach wojny pani Schweikert rozwiodła się z mężem i wyjechała do Łodzi. Jerzy bywał w Linnem sporadycznie, a w pałacu zamieszkała ich córka Gizela, która wcześniej przebywała na stałe w Szwajcarii. W styczniu 1945 roku w rezydencji był sztab niemiecki. Dwa tygodnie przed wycofaniem się Niemców młoda dziedziczka zabrała najcenniejsze rzeczy, a potem z Łodzi razem z matką i jej nowym mężem wyjechała do Bawarii. Jerzy natomiast zginął najprawdopodobniej pod Wartą wraz z innymi przemysłowcami, uciekając przed Armią Czerwoną.

W latach 1945-1974 pałacyk był siedzibą Nadleśnictwa Dobra i Linne, wtedy też dokonano jego przebudowy. Po połączeniu nadleśnictw obiekt przejął Komitet Wojewódzki PZPR w Koninie. Po przeprowadzeniu gruntownego remontu do roku 1981 rezydencja pełniła funkcję ośrodka wypoczynkowego dla partyjnych notabli. Następnie obiekt ponownie wrócił w ręce nadleśnictwa i stał się ośrodkiem wypoczynkowym Lasów Państwowych, jak na tamte czasy luksusowo wyposażonym.

Współcześnie dworek we wsi Linne należy do Nadleśnictwa Turek i ma tam siedzibę Leśnictwo Linne.