Zbudowana w 1822 roku (niemal jednocześnie z wytyczeniem pierwszego zamiejskiego cmentarza rzymskokatolickiego „Na Lipce”) nekropolia jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Wielkopolsce i jest symbolem protestanckiego dziedzictwa tego regionu W ozdobnych grobowcach i nagrobkach pochowani są przedwojenni obywatele Turku, między innymi rodziny Burschów, Brucknerów, Mullerów, Neumannów, Yorków, Penthrów, Sachsów, Schnerrów.
Cmentarz leży w północnej części miasta, po wschodniej stronie ul. Chopina. W jednym z narożników nekropolii postawiony został niewielki dom grabarza, z kolei brama wejściowa, która w przeszłości miała monumentalną, klasycystyczną formę, po przebudowie po II wojnie światowej została znacząco uproszczona.
Charakterystyczną cechą tej protestanckiej nekropolii są stare okazy drzew, które nadają jej malowniczy i jednocześnie tajemniczy charakter. Same groby są bardzo zróżnicowane architektonicznie – obok bardzo prostych grobów otoczonych żeliwnym ogrodzeniem możemy zobaczyć bogatsze, wystylizowane pomniki, jak również murowane grobowce komorowe. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują m. in. monumentalny wolnostojący grobowiec Penthów w formie neoklasycznej kaplicy, secesyjno-naturalistyczny pomnik pastora Jerzego Sachsa i Ireny Róży Sachs, neogotycki pomnik Johanna Gottlieba Neumanna czy symboliczny pomnik rodziny Boechter (1883 r.) dekorowany alegorią Życia (figura przedstawiająca kobietę) i Śmierci (ścięte drzewo z leżącą obok ludzką czaszką).
Cmentarz jest wciąż użytkowany, co więcej – jest otwarty, można więc wejść na jego teren i podziwiać piękno tej zabytkowej i niezwykłej nekropolii.