wróć

Trasa Sakralna – szlakiem najpiękniejszych kościołów obszaru LGD T.U.R.

  • Długość szlaku: 116 km Długość szlaku: 116 km
  • trasa rowerowa (9–11 h przy średniej prędkości 12 – 15 km/h) trasa rowerowa (9–11 h przy średniej prędkości 12 – 15 km/h)
  • trasa samochodowa trasa samochodowa

Trasa szlakiem najpiękniejszych i najbardziej interesujących kościołów położonych na obszarze działania Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R.

Naszą przygodę z najpiękniejszymi kościołami ziemi tureckiej rozpoczynamy w Turku od zwiedzenia największej perełki tego rejonu, tj. kościoła parafialnego w Turku z dziełami krakowskiego artysty Józefa Mehoffera. Następnie udajemy się w kierunku północnym ul. 3 Maja, gdzie po chwili ukaże nam się bryła kościoła ewangelickiego.

Następnie ruszamy na północ w kierunku miejscowości Władysławów. Tu już na samym wjeździe wita nas wieża jednego ze starszych kościołów ziemi tureckiej. Po jego zwiedzeniu udajemy się w kierunku zachodnim. Na drugim końcu rynku do dziś zachowała się bryła kościoła ewangelickiego, obecnie siedziba GOK. Swoją podróż kontynuujemy w kierunku Konina aż do miejscowości Chylin, tu na łuku drogi asfaltowej kierujemy się prosto, aż do miejscowości Wyszyna. Tu czeka na nas wspaniały przykład sakralnej architektury drewnianej z XVIII wieku.

Po jego zwiedzeniu obieramy kierunek południowy i przez Jabłonnę docieramy do drogi Władysławów -Tuliszków. W tym miejscu skręcamy w prawo i jedziemy do Tuliszkowa. Już z oddali wita nas wspaniała wieża miejscowego kościoła parafialnego, którego nie należy w naszej wędrówce pominąć. Dalszą podróż prowadzimy wzdłuż drogi nr 72 do miejscowości Wielopole i dalej na południe przez Piętno, Dziadowice i Kotwasice docieramy do Malanowa. Po przejechaniu drogi nr 470 mamy kolejny przykład sakralnej architektury drewnianej, której warto poświęcić kilka chwil.

Dalej udajemy się w kierunku wsi Miłaczew i dalej na południe przez Czachulec i Skarżyn dotrzemy do Żdżar i drogi nr 471. Tu kierujemy się na wschód skręcając w lewo. Po przejechaniu kilku kilometrów trafimy do kolejnego punktu naszego szlaku – do kościoła parafialnego w Tokarach. Poświęćmy mu kilka chwil, a następnie udajemy się dalej drogą 471 do skrzyżowania w miejscowości Głuchów. Tu skręćmy w prawo i przez Kaszew dojedźmy do Goszczanowa. Tu czeka na nas kościół z legendą o Turkach. Po jego zwiedzeniu powróćmy do miejscowości Głuchów i dalej prosto przez Milejów do ronda w Kowalach Pańskich, na którym skręćmy w prawo. Po chwili ujrzymy kościół parafialny, do którego warto na chwilę zajrzeć.

Następnie drogą 83 dojedziemy do miejscowości Dobra. Już z oddali widzieć będziemy wieżę miejscowego kościoła. Gdy dotrzemy do niego zapoznajmy się z jego historią. Następnie kierujemy się na północ, przez miejscowość Żeronice dojedziemy do Przykony. Tu przecinamy drogę nr 72 i dotrzemy do Psar. Zatrzymajmy się tu na chwilę, może uda nam się dostać do wewnątrz i zobaczyć ciekawą polichromię tej świątyni i jej wyposażenie. W dalszą drogę udajemy się wąską drogą odchodzącą od kościoła w kierunku osiedla domków jednorodzinnych, mijamy miejscowy cmentarz i w dalszej drodze osadnik Gajówka. Jedziemy malowniczą trasą przez zwałowiska dawnej kopalni węgla brunatnego.

Mijając Chlebów, Pęcherzew, Kalinowę i Bratuszyn dotrzemy do Dobrej. Tu czekają na nas dwa sakralne obiekty. Na szczególną uwagę zasługuje najstarszy na terenie powiatu kościół parafialny w Brudzewie pochodzący z poł. XV wieku. Po ich zwiedzeniu udajemy się w kierunku północno – wschodnim przez Cichów w kierunku Janowa i Koła, aż dotrzemy do pustelni św. Bogumiła. To bardzo ciekawe miejsce musiało mieć swoje miejsce na naszej trasie. Poświęć mu trochę czasu i zapoznaj się z jego historią. Dalej kieruj się na północ do Ruszkowa Pierwszego. Tu musimy wykonać nagły skręt w kierunku zachodnim i przez Piaseczno i Police Średnie gdzie skręcimy w prawo dotrzemy do Kościelca.

Tu trzeba zarezerwować sobie trochę czasu, gdyż odnajdziemy tu kościół sięgający swym rodowodem początków państwowości. Na terenie Kościelca znajduje się kościół parafialny wzniesiony jeszcze w stylu romańskim. Warto zwiedzić go wewnątrz, gdzie odnajdziemy relikty przeszłości. Warto także rzucić okiem na położony na północ od kościółka pałac – dawną rezydencję rodziny Kreutzów, obecnie siedzibę Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu. Po zwiedzeniu tych obiektów kierujemy się na południe drogą 470 w kierunku Turku. Gdy dojedziemy do skrzyżowania na wysokości Brudzynia skręćmy w prawo na Władysławów i z niego powróćmy do miejsca startu, czyli do Turku.

Przemierzając szlak sakralny oprócz pięknych pięknych kościołów natrafimy również na wiele innych interesujących obiektów, jak np. Ratusz w Turku (Muzeum Miasta Turku), cmentarz ewangelicko-augsburski w Turku, cmentarz żydowski w Turku, cmentarz choleryczny w Turku, zabytkowy rynek we Władysławowie, rokokową figurę św. Jana Nepomucena we Władysławowie, zespół pałacowy w Chylinie, dąb Bartek w Kotwasicach, cmentarz ewangelicki w Czachulcu Starym, getto wiejskie w Czachulcu Starym, cmentarz ewangelicki w Porożu, dwór w Kawęczynie, park dworski w Kawęczynie, zespół dworsko-pałacowy w Długiej Wsi, Wozownię w Kolnicy, cmentarz parafialny w Białkowie Kościelnym, zespół parkowo-pałacowy w Brudzyniu, cmentarz parafialny w Russosicach, cmentarz żydowski w Russocicach, ruiny gotyckiego zamku w Gozdowie, Osadnik Gajówka.