Trasa szlakiem starych cmentarzy katolickich, ewangelicko – augsburskich i żydowskich, położonych na obszarze działania Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R., mających wyjątkowe znaczenie historyczne.
Szlak swój początek ma w miejscowości Turek. Tu kierujemy się w stronę południową na drogę nr 72, aby po chwili zjechać na drogę nr 83 i z niej skręcić w prawo w ul. Leśną. Nią należy dojechać aż do miejscowości Turkowice w pobliże drogi nr 83. Tuż przed nią skręcamy na wschód kierując się do Kowali Księżych, gdzie skręcamy w prawo i docieramy do pierwszego punktu szlaku – Stajni Roka. Choć to nie cmentarz to jednak bardzo ciekawe miejsce, szczególnie dla miłośników zwierząt.
Po chwili odpoczynku kierujemy się w stronę wschodnią przez miejscowość Leśnictwo do Młodzianowa. Tu skręcamy w kierunku zachodnim, docierając do kompleksu leśnego, w którym po lewej stronie od drogi odnajdziemy cmentarz żydowski związany z działającym na tym terenie ogromnym gettem wiejskim w Czachulcu. Następnie przez Czachulec i Przespolew Kościelny, Chrusty, Strzałków jedziemy w kierunku południowym, docierając do miejscowości Goszczanów. Tu warto odwiedzić miejscowy cmentarz, na którym znajdziemy wiele cennych i wiekowych nagrobków. Rzućmy okiem także do miejscowego kościoła parafialnego.
Po krótkiej wizycie w Goszczanowie udajemy się w drogę powrotną. Tym razem kierujemy się na północny wschód przez Wroniawy i Kaszew i dalej na północ aż do miejscowości Głuchów i dalej prosto przez Milejów aż do miejscowości Kawęczyn. Tu w centrum skręcamy na wschód docierając do Potworowa. Tu skierujemy się na północ, przecinając drogę nr 83 dotrzemy do Mikulic i dalej przez Stefanów i Gąsin, Kaczki Plastrowe i Rogów dojedziemy do drogi nr 72. Tu skierujemy się do Turku. Omijając go od strony wschodniej dotrzemy do drogi nr 470 i jadąc nią w kierunku zachodnim dojedziemy do drogi na Władysławów. Tu skręcimy na północ i po chwili dotrzemy do miejscowego XIX – wiecznego cmentarza ewangelicko – augsburskiego, gdzie należy zatrzymać się na dłuższą chwilę, podziwiając piękno starych nagrobków.
Następnie udajemy się w dalszą drogę w kierunku północnym. Po chwili dotrzemy do początku kompleksu leśnego. Tu po lewej stronie możemy odwiedzić dwa ciekawe miejsca. Jedno z nich to stary cmentarz żydowski rozebrany w 1941 roku przez hitlerowców. Tuż za nim zlokalizowany jest turkowski cmentarz choleryczny. Ruszając w dalszą drogę udajemy się do Władysławowa. Tu warto odwiedzić dwa miejsca. Jedno to cmentarz ewangelicko – augsburski przez miejscowych zwany „Górką Niemiecką” zlokalizowany już w zasadzie w Felicjanowie, na zachód od centrum Władysławowa. Drugie miejsce to cmentarz żydowski zlokalizowany na północ od władysławowskiego rynku, w Russocicach, w bezpośrednim sąsiedztwie zalanego wodą wkopu kopalnianego. Na terenie powiatu tureckiego znajduje się wiele innych ciekawych cmentarzy. My wybraliśmy co ciekawsze z nich, zachęcając tym samym do samodzielnego poszukiwania innych ciekawostek ziemi turkowskiej.