wróć

Szlakiem najwyższych wzniesień obszaru LGD T.U.R.

  • Długość trasy: 62 km Długość trasy: 62 km
  • trasa samochodowa trasa samochodowa
  • trasa rowerowa trasa rowerowa

Trasa pokazująca punkty widokowe i najwyższe wzniesienia na obszarze działania Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. Wiedzie przez tereny pokopalniane i ciekawe przyrodniczo.

Trasę rozpoczynamy w centrum Turku przy ratuszu miejskim, skąd wyruszymy w pętlę okalającą miasto. Kierujemy się na północny wschód w stronę miejscowości Galew (Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie). Następnie, kierujemy się na zachód zataczając pętlę i podjeżdżając pod najwyższe wzniesienie w okolicach Turku (165 m. n. p m.). Cały następny odcinek kierujemy się na południe przez Turkowice, Kowale Pańskie, docierając aż do miejscowości Mikulice (dworek), która jest najbardziej wysuniętym na południe fragmentem trasy. Odbijamy w kierunku północnym w stronę miejscowości Przykona (kościół), skąd kierujemy się w stronę stromego zjazdu z panoramą na tzw. „Lazurowe jezioro”. Ostatnia cześć trasy wiedzie przez hałdy pokopalniane, na które prowadzi szutrowa ścieżka o wzniosie ok. 50 m. Po okrążeniu hałdy zjeżdżamy na zachód i wracamy w stronę Turku.

Na trasie szlaku (lub w jego najbliższym sąsiedztwie) zobaczyć możemy m.in. kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, kościół ewangelicki pw. Łaski Bożej w Turku, kościół pw. św. Barbary w Turku, zespół karczmy z wozownią w Szadowie Pańskim, cmentarz żydowski w Turku, cmentarz choleryczny w Turku, dworek w Osadzie Folusz, zespół dworsko-parkowy w Muchlinie.