Trasa szlakiem najpiękniejszych i najbardziej interesujących pałaców i dworów położonych na obszarze działania Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R.
Podróż swoją zaczynamy ze starówki miasta Turku. Ulicą Kaliską udajemy się w kierunku zachodnim, docieramy do ronda, gdzie skręcamy w lewo na Kalisz. Po przejechaniu ok. 500 metrów ponownie skręcamy w lewo w drogę asfaltową, która zaprowadzi nas do dworku na Foluszu. To pierwszy obiekt naszego szlaku.
Po jego zwiedzeniu wracamy na wcześniejsze rondo i skręcamy w lewo w kierunku na Konin. Mijamy rondo i po chwili po prawej stronie ukazuje się nam pierwszy obiekt szlaku. Ogromny zespół dworsko – parkowy w Muchlinie rozbudowany po II wojnie światowej możemy podziwiać wyłącznie od zewnątrz.
Dalej drogą nr 72 miniemy ciekawy relikt przeszłości w postaci wiatraka koźlaka i dotrzemy do Słodkowa. Tu po lewej stronie możemy zauważyć dworek z I poł. XIX wieku w otoczeniu parkowym. Dalej jedziemy drogą nr 72 , aby po chwili zjechać w lewo na Zbiersk. Gdy dotrzemy do Piętna możemy podziwiać pozostałości parku dworskiego datowanego na XIX wiek.
Podróż swoją kontynuujemy nadal w kierunku Zbierska. Po dłuższej chwili docieramy do Smaszewa. Tu po prawej stronie drogi zauważymy dawno opuszczony zespół dworsko – parkowy datowany na I poł. XIX wieku. Po jego obejrzeniu ruszamy dalej prosto, aby po chwili skręcić w prawo w kierunku Tuliszkowa. Tu w otoczeniu założeń parkowych możemy podziwiać dawne zabudowania dworskie ze wspaniałym spichlerzem na wyspie. Tu warto spędzić trochę czasu.
Dalej skierujmy się na wschód. Mijając miejscowości Ogorzelczyn, Tarnowa dotrzemy do Chylina. Tu odnajdziemy niegdyś wspaniały pałac z 1912 roku, dziś w znacznym stopniu zrujnowany, w otoczeniu pięknego starodrzewia, stanowiącego niegdyś piękny park dworski. Następnie poruszając się dalej na wschód miniemy Władysławów i Smolinę, docierając do drogi nr 470. Mijamy ją i poruszamy się dalej w kierunku miejscowości Brudzew.
Po chwili docieramy do Brudzynia. Tu po prawej stronie od drogi zauważymy kolejny punkt naszego szlaku – zespół pałacowo – parkowy, który po kilku przebudowach obecnie znajduje się dość dobrej kondycji. Po jego zwiedzeniu udajemy się w dalszą podróż do Brudzewa. Tu za kościołem parafialnym możemy podziwiać zespół dworski z pocz. XX wieku, jednak tylko z pewnej odległości, gdyż stanowi on własność prywatną. Po drugiej stronie drogi warto także zapoznać się z fortyfikacjami ziemnymi z XVII wieku.
Dalej szlak poprowadzi nas w kierunku północno-wschodnim przez Cichów, nad autostradą A2, aż dotrzemy do miejscowości Police Mostowe. Tu skręcimy w lewo, by poróżować wzdłuż autostrady i następnie odbić w kierunku północnym minąć miejscowość Leszcze, Białków Kościelny i dotrzeć do Kościelca. Tu należy zwiedzić wspaniały pałac Kreutzów – obecnie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu oraz założenia ogrodowe, o charakterze romantycznym.
W dalszej części szlak poprowadzi nas drogą nr 470 w kierunku Turku. Przed miastem, w miejscowości Dzierżązna skręcamy w lewo, aby ominąć miasto od strony wschodniej przez Pęcherzew, Korytków, Chlebów docieramy do szosy nr 72. Tu skręcamy w lewo, aby po chwili przeciąć drogę skręcając w prawo i udać się w kierunku Kaczek Plastowych i dalej na wschód aż do Mikulic. W tej miejscowości należy odwiedzić niewielki dworek z poł. XIX wieku, który po wojnie w swoich progach gościł szkołę.
W dalszym ciągu udajemy się na wschód, aż do drogi nr 83. Skręcamy w lewo i dojeżdżamy do miejscowości Dobra. Tu w pobliżu centrum możemy odszukać dość pokaźnych rozmiarów zespół dworski z II poł. XIX w. Wracamy do szosy nr 83 i dalej kierujemy się nią w stronę Sieradza. Po wyjechaniu z Dobrej po chwili dotrzemy do wsi Linne. Tu skręcamy w prawo w kompleks leśny, w którym odnajdziemy następny punkt naszej trasy jakim jest piękny pałacyk z pocz. XX w., obecnie należący do Nadleśnictwa Turek.
Po jego zwiedzeniu dalej podróżujemy drogą nr 83 do najbliższego ronda, na którym skręcamy w prawo w kierunku Głuchowa w drogę nr 478, aż dojedziemy do skrzyżowania, na którym skręcimy w lewo. Kierujemy się do miejscowości Chocim, gdzie czeka na nas ostatni zabytek tej trasy, dworek w Chocimiu. Po jego zwiedzeniu wracamy do Turku przez Głuchów, Milejów, Kawęczyn, gdzie można jeszcze zobaczyć miejscowy dworek, i pozostałości założeń parkowych. Dalej jedziemy do Kowali Pańskich, tu na rondzie prosto w drogę nr 83 dojedziemy do Turku, gdzie nasz szlak się kończy.
Na trasie szlaku dworskiego, obok pięknych pałaców i dworków, natrafimy także na wiele innych, interesujących miejsc, m.in. kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, kościół ewangelicki pw. Łaski Bożej w Turku, Ratusz w Turku (Muzeum Miasta Turku), kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie, kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Russocicach, cmentarz parafialny w Russocicach, kościół ewangelicko-augburski we Władysławowie, kościół parafialny św. Mikołaja w Brudzewie, kaplica pogrzebowa pw. św. Ducha w Brudzewie, kościół św. Stanisława Biskupa w Białkowie Kościelnym, kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Kościelcu, Zajazd pocztowy w Kościelcu, Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie, Osadnik Gajówka, kościół pw. św. Macieja w Głuchowie, kościół Siedmiu Boleści NMP w Kowalach Pańskich, Wiatrak-koźlak w Słodkowie, kościół Narodzenia NMP w Dobrej.