wróć

Szlak bociani

  • Długość szlaku: od 3 km do 35-40 km Długość szlaku: od 3 km do 35-40 km
  • trasa rowerowa trasa rowerowa
  • trasa samochodowa trasa samochodowa
  • trasa piesza trasa piesza

Wyjątkowy szlak na terenie Gminy Kawęczyn, w całości poświęcony bocianom. Ptaki te uznawane są za symbol wiosny, szczęścia, dobrej wróżby, z także urodzaju. Bocian to integralna część krajobrazu wsi polskiej, jak również symbol Kawęczyna, który znalazł swoje miejsce w herbie gminy. Szlak podzielony został na 4 trasy o różnej długości i stopniu trudności.

Gmina Kawęczyn położona jest na terenie typowo rolniczym, a brak uciążliwego przemysłu sprawia, że obszar ten ujmuje pięknem natury i czystością ekologiczną. W tej okolicy rozciąga się malowniczy krajobraz doliny rzeki Teleszyny (dopływ Warty), który zalicza się do Uniejowskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego, gdzie można spotkać interesujące gatunki ptaków i roślin. Terenem ciekawym przyrodniczo są również ,,Lipickie Mokradła” należące do Obszaru Natura 2000 . Obejmują one strefę  torfowisk i są ostoją ptactwa wodno – błotnego.

Wyróżnikami Gminy Kawęczyn są bociany i konie. W herbie Gminy Kawęczyn (od 1998 r.) widnieje bocian biały nad rzeką. Fascynacja bocianami zaczęła się ponad 20 lat temu, gdy w herbie gminy zagościł ten biało – czarny ptak. Od tego czasu prowadzone są ornitologiczne badania nad stabilnością bocianiej  populacji, a przez ostatnie 5 lat ptaki są również obrączkowane. Gmina  Kawęczyn należy do nielicznych gmin w Wielkopolsce, gdzie badania bociana białego prowadzone są przez tak długi czas. To miejsce wybrał sobie także bocian czarny, gatunek rzadki i płochliwy. Przez pryzmat herbowego ptaka obszar gminy postrzegany jest  jako miejsce spokojnego, sielskiego życia i ładnych krajobrazów z bocianimi gniazdami zapełnionymi pisklętami.

 

Istnieje możliwość grupowego zwiedzania szlaku po uprzednim kontakcie z biurem portalu (stowarzyszenia):

tel.: 601 614 609

tel: 63 289 36 57

e-mail: biuro@swojskieklimaty.org.pl

Zapraszamy do współpracy!