wróć

Szlakiem Schronów z Linii Umocnień Przedmościa Koło

  • trasa rowerowa: 5–6 h przy średniej prędkości 12–15 km/h trasa rowerowa: 5–6 h przy średniej prędkości 12–15 km/h
  • Długość szlaku: 70 km Długość szlaku: 70 km
  • trasa samochodowa trasa samochodowa

Szlak historyczny ukazujący linię umocnień Przedmości Koło, czyli 21 schronów wybudowanych w 1939 roku, służących do obrony terenów przed wojskami niemieckimi. Obiekty, choć nigdy nie zostały użyte, są dziś nie lada atrakcją dla miłośników historii.

Szlak rozpoczynamy w miejscowości Turek, dalej udajemy się w kierunku północnym drogą na Władysławów. Po dotarciu do tej miejscowości jedziemy dalej w kierunku północnym kierując się na Konin przez miejscowość Chylin i Kuny, gdzie przejedziemy nad autostradą A2. Tam po lewej stronie od drogi znajdziemy pierwszy obiekt szlaku.

W dalszej części udajemy się w kierunku północnym do miejscowości Genowefa. Tu przecinamy drogę E30 Poznań – Warszawa i na pobliskiej stacji benzynowej znajdujemy kolejny schron bojowy. Ponownie udajemy się na północ w kierunku miejscowości Krzymów, a następnie odbijamy w kierunku zachodnim i docieramy do kolejnego schronu. W tym miejscu osiągamy najbardziej wysunięty na północ punkt szlaku.

Zawracając udajemy się na południe do miejscowości Genowefa, wykonując tu małą pętlę natkniemy się na następny obiekt.  W tym miejscu wracamy do drogi Genowefa – Władysławów i podążamy w kierunku południowym, aby przed miejscowością Chylin skręcić na wschód (w lewo). Tu w kompleksie leśnym Kamionka, po obu stronach drogi odnajdziemy kolejne zespoły umocnień „Przedmościa Koło” – w sumie 5 obiektów.

Następnie udajemy się drogą w kierunku miejscowości Stefania, a następnie miejscowości Milinów. Tu skręcamy w kierunku wschodnim i udajemy się do miejscowości Russocice, objeżdżając dawny wkop kopalniany ponownie natrafiamy na kompleks leśny, gdzie odnajdziemy zespół 4 schronów bojowych. Po ich zwiedzeniu kontynuujemy jazdę w kierunku wschodnim docierając do drogi Russocice – Tarnowa. Tu skręcamy w lewo i po chwili w głębi po lewej stronie możemy dotrzeć do dwóch kolejnych schronów.

Udając się dalej drogą w kierunku miejscowości Tarnowa przed skrzyżowaniem z drogą nr 470 po prawej stronie możemy zwiedzić kolejne dwa obiekty. W tym miejscu udajemy się dalej w kierunku na Brudzew. Tuż za skrzyżowaniem odnajdziemy dwa kolejne miejsca szlaku. Pierwszy z nich będzie po prawej stronie drogi, następny po stronie przeciwnej kilkaset metrów dalej. Dalej szlak poprowadzi nas przez miejscowość Brudzew i dalej w kierunku południowo – zachodnim do drogi nr 470 do Turku, gdzie szlak ma swój koniec.

Podróżując szlakiem schronów, zobaczyć możemy przy okazji wiele innych, ciekawych obiektów na jego trasie, m.in. kościół pw. św. Barbary w Turku, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, kościół ewangelicko-augsburski pw. Łaski Bożej w Turku, cmentarz ewangelicko-augsburski w Turku, cmentarz żydowski w Turku, cmentarz choleryczny w Turku, kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Russocicach, cmentarz żydowski w Russocicach, kościół ewangelicko-augsburski we Władysławowie, zabytkowy rynek we Władysławowie, rokokową figurę św. Jana Nepomucena we Władysławowie, zespół pałacowy w Chylinie, Zbiornik Władysławów, kościół parafialny św. Mikołaja w Brudzewie, kaplicę pogrzebową pw. św. Ducha w Brudzewie, zespół karczmy z wozownią w Szadowie Pańskim.

Istnieje możliwość grupowego zwiedzania szlaku po uprzednim kontakcie z biurem portalu (stowarzyszenia):

tel.: 601 614 609

tel: 63 289 36 57

e-mail: biuro@swojskieklimaty.org.pl

Zapraszamy do współpracy!