Wykorzystanie przyrody jako środowiska dydaktycznego jest doskonałą formą nauki, która zachęca uczniów do poznawania otaczającego ich świata. W zielonej szkole mury sal lekcyjnych ustępują miejsca ogrodom, parkom czy lasom. Celem nietypowych zajęć na zewnątrz jest przekazanie wiedzy, ale także rozwijanie świadomości dotyczącej dbania o ekologię oraz zdrowy styl życia. Poza tym to nie tylko lekcje na łonie natury, ale też przygody kształtujące pasję do nauki. Zapraszamy ekipy zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i liceów wraz z nauczycielami do zielonej szkoły na terenie pięknej Wielkopolski bogatej we wspaniałe walory przyrodnicze!
Zwiedzanie wystawy w Krwonach połączone jest z prelekcją na temat natury i zmian klimatu.
Dodatkowo zwiedzający mogą dokonać wyboru jednego lub w przypadku dużych grup dwóch z trzech warsztatów znajdujących się w naszej ofercie, tj.:
Warsztaty sokolniczo-ornitologiczne:
Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość poznać różne gatunki ptaków drapieżnych występujące w środowisku naturalnym, poprzez obserwację, rozpoznawanie piór, czy analizę wypluwek. Nauczą się jak reagować w przypadku znalezienia młodych ptaków, bądź zwierząt wymagających pomocy. Dodatkowo będą mogli stanąć oko w oko z drapieżnym łowcą, aby poznać ich prawdziwą naturę 🦅
Warsztaty pszczelarskie:
Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznania się z życiem pszczół – od momentu wyklucia się, aż po trudy dnia codziennego, związanego z ciężką rolą pszczoły robotnicy i jej znaczenia dla podtrzymania „gatunku”. Dowiedzą się dlaczego trutnie nie mają ojca, co oznacza taniec pszczół, czy w ulu mogą być dwie królowe i dlaczego różnią się one od innych pszczół oraz wiele innych ciekawostek z wciąż nieodkrytego w pełni życia pszczół. Dodatkowo będą mogły w stroju pszczelarskim zajrzeć do ula, zobaczyć narzędzia, którymi posługuje się pszczelarz.
Warsztaty z segregacji śmieci
Uczestnicy dowiedzą się jak prawidłowo segregować śmieci i dlaczego segregacja śmieci ma tak duże znaczenie. Ile lat rozkładają się niektóre śmieci, co dzieje się z plastikiem trafiającym na wysypiska i jakie są konsekwencje nieodpowiedniego gospodarowania śmieciami. Ponadto zdobędą wiedzę, co do stosowanych oznaczeń opakowań nadających się do recyklingu, by dokonywać świadomych wyborów zakupowych. Ponadto dowiedzą się jak i co można kompostować, jak wykorzystywać kompost odciek z przydomowych kompostowników. Podzieleni na grupy będą mogli „sprawdzić” swoją wiedzę dotyczącą śmieci poprzez uczestnictwo w zawodach segregacji różnych rodzajów śmieci.