wróć

ULOTERAPIA MŁODZIANÓW

Jacek Włodarski przygodę z uloterapią rozpoczął całkiem niedawno, choć kontakty z pszczołami ma już długoletnie i ugruntowane.

Kiedy przed ośmiu laty na przepięknej polanie lasu w Młodzianowie (gmina Kawęczyn) pojawiły się pierwsze ule, działka po dziadkach zyskała drugie życie. Z czasem nowego blasku nabrał również domek z gliny, należący do posiadłości dziadka – Stanisława Kaczmarzyńskiego, który ciesząc się zaufaniem mieszkańców przez 16 lat pełnił we wsi funkcję sołtysa. Budynek odrestaurowany i wyposażony w nowe funkcje może być przytulnym azylem dla  gości, szukających ciszy i piękna otaczającej przyrody. Wiedziony ciekawością oraz miłością do pszczół Jacek Włodarski postanowił rozszerzyć swoją działalność o uloterapię. Jest to coraz powszechniejsza dziedzina pszczelarskiej pasji, ale wciąż jeszcze nieliczna i na pewno unikalna na skalę Wielkopolski. W dwóch drewnianych domkach, przypominających fińskie sauny, ukryte są społeczności pszczelich uli. Można je obserwować zza szyby. Zbadano, że wdychanie powietrza z ula jest bardzo cenne dla zdrowia. Pozbawione jest ono wirusów i bakterii chorobotwórczych przez co bardzo pozytywnie wpływa na cały organizm, między innymi, wzmacniając układ odpornościowy oraz regulując ciśnienie tętnicze, wpływając na lepsze samopoczucie, obniżając stres.

Do Młodzianowa można przyjechać nie tylko, by – niemal dosłownie – posiedzieć na ulach, ale także wynająć urokliwy domek, wyposażony w podstawowe udogodnienia, by rankiem wypić kawę w cieniu przecudnej sosny,  pochylającej się nad polaną, na której znajduje się pszczele gospodarstwo Jacka Włodarskiego.