Ogród sensoryczny, który stworzyliśmy w Krwonach jest integralną częścią wystawy multimedialnej poświęconej naturze. Powstał on z myślą o pobudzeniu jak największej liczby zmysłów odwiedzających go osób, co pozwala na pełniejsze, a także bardziej satysfakcjonujące, doświadczenie kontaktu z naturą.
Przebywanie w ogrodzie może mieć nie tylko relaksujący efekt, ale też wymiar terapeutyczno-edukacyjny. To także świetna przestrzeń dla dzieci, w której mogą one na żywo doświadczyć tego, o czym słyszą na lekcjach przyrody lub biologii w szkole.
W ogrodzie, zgodnie z założeniami – pobudzane są różnorodne zmysły – węchu, słuchu, wzroku, smaku, dotyku. Zadecydował o tym dobór roślin, jak i instrumentów muzycznych, jakie pojawiły się w ogrodzie, czy różnorodnej nawierzchni, po której można stąpać pobudzając receptory stóp.
Przebywając w naszym ogrodzie pobudzimy:
Wzrok:
Poszczególne barwy, jakie znajdują się w ogrodzie, pozytywnie wpływają na organizm i samopoczucie człowieka:
Kolory tworzą u nas „plamy” – każdy, chcący zastosować się do koloroterapii wybiera swoją przestrzeń, by cieszyć oko i koić duszę.
Węch:
Piękny zapach roślin, w tym liliaka, jaśminowca, lawendy i wielu innych wabi nie tylko pszczoły, ale i zwiedzających. Zmysł węchu, najsilniej bowiem oddziałuje na pamięć przywołując wspomnienia i wywołując określone reakcje czy stany. W świecie przyrody zapach wabi zapylacze, ale i potrafi odstraszyć szkodniki. Terpeny z roślin iglastych silnie oddziałują na górne drogi oddechowe wspomagając leczenie oraz wpływając odprężająco na stan umysłu.
Smak:
Z zapachem związany jest inny zmysł – smak. W naszym ogrodzie możemy kosztować ziół i kwiatów jadalnych. Można wykorzystywać je do deserów, jak i potraw wytrwanych, robić pyszne koktajle, napary, czy maceraty. To także wspaniały surowiec do robienia hydrolatów.
Smakować w ogrodzie możemy jeszcze i wodę, która będzie miała u nas słony posmak bowiem pochodzi z tężni solankowej jako kolejnej atrakcji naszego ogrodu. Woda z solanką spływająca po tarninie tworzy leczniczy aerozol, a słońce i wiatr potęgują oddziaływanie tężni. Działanie tężni ma dobroczynny wpływ na organizm. Zalecany czas trwania inhalacji wynosi pół godziny. Inhalacje polecane są osobom cierpiącym na nawracające lub przewlekłe choroby dróg oddechowych, np. nieżyt nosa, stan zapalny zatok przynosowych, ale również osoby zdrowe mogą zrelaksować się przy tężni, co pozytywnie wpłynie na poprawę odporności.
Dotyk:
Podobnie dotyk wywoływać będzie odpowiednie reakcje pośród zwiedzających ogród. Dla tych odważniejszych mamy przygotowaną ścieżkę sensoryczną, koniecznie do wypróbowania gołymi stopami. Tu niekoniecznie musimy zawsze doświadczać przyjemnego uczucia, bowiem według zwiedzających szyszki stanowią największe wyzwanie. Dla mniej odważnych pozostaje doświadczanie poprzez dotyk rąk. Rośliny mają różną teksturę – od delikatnych po twarde, włosowatych po kłujące.
Słuch:
Otaczające nas dźwięki silnie wpływającym na odczucia, postrzeganie rzeczywistości i stan umysłu. W naszym ogrodzie zainstalowane są dzwonki koshi, dzwonki siedem czakr, dzwonek pasterski, trójkąt i gong oraz inne, które wywołują emocje. Są też pokaźnych rozmiarów cymbały. Dzwonki wykorzystywane są w terapii, muzyce oraz w praktykach relaksacyjnych i medytacyjnych. W tym wypadku niezastąpione są nasze ulubione dzwonki Koshi, które są wykorzystywane do redukcji stresu i poprawy samopoczucia. Mają one cztery brzmienia inspirowane czterema elementami: Terra – Ziemia, Aqua – Woda, Aria – Powietrze oraz Ignis – Ogień. Każdy z nich ma specyficzną barwę i może być używany harmonijnie ze wszystkimi innymi albo osobno, w zależności od naszych potrzeb. Dzięki dzwonkom Koshi mamy możliwość wsłuchania się i wczucia w dany żywioł. Możemy być jego częścią lub może on budzić w nas respekt. Zawieszając na zewnątrz dzwonki Koshi i pozostawiając je do dyspozycji wiatru, pozwoliliśmy, aby natura była kompozytorem. Dodatkowo dźwięki płynące z natury – śpiew ptaków, odgłosy świerszczy czy też płynąca z tężni woda powodują, że będąc u nas można się wsłuchać w niepowtarzalne i zsynchronizowane z otaczającą nas energią brzemienia.
W naszym ogrodzie zadbano również o ptaki i owady, to z myślą o nich powstały okazałych rozmiarów domek dla dzikich zapylaczy oraz budka lęgowa.